Aktualności BMS

Spis aktualności

Procesja Świętych już 31 października

25.10.2018
image

Niewątpliwie okolice Dnia Wszystkich Świętych od kilku dobrych lat są mocno naznaczone niezrozumiałą dla naszej kultury, a tym bardziej religii modą. Jest ona obrazoburcza wobec naszego przywiązania do czci świętych i pamięci o zmarłych, wobec tego rodzi potrzebę ukazania tego co w naszej wierze jest piękne i zachwycające. Dobrym pomysłem jest urządzanie balów Wszystkich Świętych, na które dzieci przebierają się za swoich patronów, jednakże potrzeba również propozycji dla dorosłych, która prawdziwie ukazałaby głębię i mistykę kultu związanego z Dniem Wszystkich Świętych. Tak właśnie narodził się pomysł “Procesji Świętych”.

W świecie przyrodzonym potrzeba jest matką wynalazków, a w Kościele Katolickim to zapotrzebowanie duchowe jest ojcem inicjatyw. W dzisiejszym świecie tak bardzo z jednej strony odduchowionym, a z drugiej strony naszpikowanym magią i zabobonami,  pojawia się potrzeba autentycznej mistyki, wypływającej z życia Kościoła. W związku z tym w Szczecinie zrodził się pomysł, który dojrzewał już od lat w sercach wielu osób, zorganizowania procesji mistycznej, odwołującej się do świętych obcowania. W wigilię Wszystkich Świętych, a więc 31 października spod kościoła p.w. św. Dominika przy Placu Ofiar Katynia w Szczecinie w stronę katedry wyruszy druga już procesja z wszystkimi relikwiami świętych, które można spotkać w szczecińskich kościołach.

Poniesiemy je nad naszymi głowami pośród dymu z kadzielnic, który będzie wyrazem naszej wznoszącej i rozchodzącej się po ulicach Szczecina modlitwy – tłumaczy ks. Tomasz Kancelarczyk. – Mamy nadzieję, że ci którzy przybędą na to wydarzenie, nie tylko przyniosą znicz z zapalonym światłem, ale również figury, obrazy i ikony swoich patronów, które posiadają w domu.

Procesja, podczas której zabrzmi śpiew litanii do wszystkich świętych, ma być wielkim wołaniem o ich uczestnictwo w życiu części kościoła jeszcze pielgrzymującego. Niewątpliwie będzie można odczytać ją jako modlitwę za miasto i mieszkańców Szczecina, ale także jako pewną formę egzorcyzmu nad tymi wszystkimi grzesznymi sprawami, w które jako ludzie słabi jesteśmy uwikłani. Procesja przejdzie przez serce Szczecina i dojdzie do najważniejszej świątyni tego miasta, czyli do katedry. Tam, w klimacie właściwym dla tego dnia, przy zapalonych świecach, symbolizujących życie w niebie oraz modlitewne wołanie o świętość dla zmarłych, będzie sprawowana uroczysta Msza Święta, w trakcie której poprosimy o wstawiennictwo wszystkich świętych naszego Kościoła.

Serdecznie zapraszamy!

 

Twój dobry uczynek na dziś